سندرم دست بیگانه چیست؟
چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 ساعت 20:57 | بازدید : 111 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )

 

سندرم دست بیقرار, درمان سندرم دست بی قرار

در سندرم دست بیگانه ، دست تحت کنترل ذهن نیست و انگار ذهن خود را دارد

سندرم دست بیگانه یک بیماری عصبی نادر است که باعث می شود یک دست به اراده آزاد خود عمل کند. گاهی اوقات یک پا تحت تأثیر قرار می گیرد ، هرچند که این معمول نیست.

 

بهبود فریبا که در سریال پایتخت 6 از آفریقا بازگشت دچار بیماری دست بی قرار شده است. اما نشانه های دست بی‌قرار با ویژگی‌های بهبود متفاوت است چرا که آنچه مدنظر نویسندگان پایتخت 6 بوده بیماری دیگری به نام دست بیگانه است. بهبود بر حرکت یکی از دست‌هایش کنترل ارادی نداشت و دچار سندرم دست بیگانه یا Alien hand syndrome AHS شده بود.

 

سندرم دست بی قرار چیست؟

در سندرم دست بیقرار یا پای بی‌قرار ما بیشتر سوزش و نیاز به حرکت دادن و سوزن سوزن شدن دست یا پا را داریم. در این حالت حرکت دادن اندام‌ها باعث تسکین، می‌شود. عللی که برای سندرم دست‌بی‌قرار و پای بی‌قرار ذکر می‌شوند: مصرف الکل ، کم خونی ناشی از فقر آهن ، نارسایی کلیوی ، دیابت ، اختلال عصبی محیطی ، بیماری پارکینسون، استفاده از برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان‌پریشی، داروهای ضد آلرژی، و داروهای ضد التهاب ، بارداری، به ویژه در سه ماه آخر بارداری است.

 

سندرم دست بیقرار, درمان سندرم دست بی قرار

سندرم دست بیگانه یک بیماری عصبی نادر است که باعث می شود یک دست به اراده آزاد خود عمل کند

 

سندروم دست بیگانه چیست؟

در سندرم دست بیگانه ، دست تحت کنترل ذهن نیست و انگار ذهن خود را دارد. دست آسیب دیده در طی حمله ها با صاحب خود احساس بیگانه می کند و به نظر می رسد برای انجام وظایف غیر عمدی به عمد حرکت می کند.

سندرم دست بیگانه در حالی که می تواند کودکان را نیز مبتلا کند ، معمولاً در بزرگسالان رخ می دهد.

 

علت بروز سندرم دست بیگانه :

سندرم دست بیگانه توسط عوامل مختلفی ایجاد می شود. برخی از افراد بعد از سکته مغزی ، تروما یا تومور دچار سندرم سندرم دست بیگانه می شوند. بعضی اوقات با سرطان ، بیماریهای عصبی و آنوریسم مغز نیز همراه است.

 

سندرم دست بیگانه با جراحی های مغز که دو نیمکره مغز را از هم جدا می کند نیز  مرتبط است. این ممکن است یک برش در طول کالوس کالوسوم باشد.کالوس کالوسوم نیمکره های مغز را تقسیم می کند و امکان برقراری ارتباط بین دو طرف را فراهم می آورد. جراحی هایی برای معالجه صرع گاهی اوقات از این طریق بر مغز تأثیر می گذارد. 

 

علایم سندرم دست بیگانه :

بارزترین علامت سندرم دست بیگانه عدم توانایی در کنترل دست به صورت مستقل است. دست آسیب دیده ممکن است غیر ارادی حرکت کند و وظایف و اقدامات هدفمند را انجام دهد. گفته می شود دست بدون کنترل شناختی یا آگاهی حرکت می کند. گویا توسط شخص دیگری کنترل می شود یا ذهن خود را دارد.

 

این دست ممکن است گاهی اوقات به طور مکرر یا اجباری صورت شما را لمس کند ، پیراهن را لمس کرده یا یک شیء را انتخاب کند. این دست ممکن است دست به اقدامات مخالف خود نیز بزند مانند بستن یک کشو که دست دیگر باز کرده یا باز کردن دکمه های پیراهنی که با دست دیگر بسته اید. دست بیگانه عدم همکاری می کند و ممکن است اقدامات نادرست انجام دهد و یا موفق به انجام دستورات مغز نباشد.

 

افراد مبتلا به سندرم دست بیگانه ممکن است احساس کنند که دست یک اندام خارجی است یا به آنها تعلق ندارد. با این حال ، آنها مالکیت اندام را انکار نمی کنند ، که می تواند در سایر اختلالات رخ دهد.

 

سندرم دست بیقرار, درمان سندرم دست بی قرار

بارزترین علامت سندرم دست بیگانه عدم توانایی در کنترل دست به صورت مستقل است

 

راههای تشخیص سندروم دست بیگانه:

پزشک ممکن است با مشاهده و ارزیابی ، سندرم دست بیگانه را تشخیص دهد. تشخیص سندرم دست بیگانه پیچیده است زیرا این یک اختلال عصبی است که فاقد یک مولفه روانپزشکی است. این امر تشخیص را دشوارتر می کند زیرا مسائل رفتاری از سندرم دست بیگانه رایج است. علائم گاهی اوقات می تواند به یک اختلال روانپزشکی نسبت داده شود ، که ممکن است برای فرد مبتلا ناامید کننده باشد.

 

درمان سندروم دست بیگانه : 

هیچ درمانی برای سندرم دست بیگانه وجود ندارد. روش های درمانی و گزینه های دارویی برای سندرم دست بیگانه فاقد پیشرفت است ، اما دانشمندان در حال کار بر روی درمان ها برای کاهش علائم هستند. افرادی که مبتلا به سندرم دست بیگانه پس از بیماری مغزی یا سکته مغزی هستند ممکن است بعد از مدتی بهبود پیدا کنند. با این حال ، بهبودی برای افرادی که دارای بیماریهای عصبی هستند کمتر موفقیت آمیز است.

 

این بیماری ممکن است با استفاده از روشهای کنترل عضلانی مانند سم بوتولینوم (بوتاکس) و داروهای مسدود کننده عصبی عضلانی درمان یا مدیریت شود. بنزودیازپین ها در برخی موارد موفقیت آمیز بوده است ، اما به نظر می رسد تکنیک های رفتاری سودمندتر هستند.

 

جعبه آینه درمانی ، تکنیک های شناخت درمانی و یادگیری روش های رفتاری می تواند به مدیریت علائم کمک کند. گاهی اوقات فرد سعی می کند با نگه داشتن دست در زیر پاهای خود یا نشستن بر روی آن ، دست بیگانه خود را مهار کند. 

 

سندرم دست بیقرار, درمان سندرم دست بی قرار

هیچ درمانی برای سندرم دست بیگانه وجود ندارد

 

چند واقعیت سریع:

در اینجا چند واقعیت در مورد سندرم دست بیگانه وجود دارد:

اولین بار در سال 1909 کشف شد.

سندرم دست بیگانه معمولاً بر روی دست چپ اثر می گذارد.

یکی از شخصیت های فیلم استنلی کوبریک در سال 1964 دکتر استرنجلوودارای سندرم دست بیگانه است. به همین دلیل ، برخی از افراد به سندرم دست بیگانه به عنوان سندرم دکتر  استرنجلاو مراجعه می کنند.

چند مورد گزارش شده است که دست بیگانه سعی خواهد کرد به فرد آسیب برساند.

بعضی افراد دست بیگانه خود را نامگذاری می کنند.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 


موضوعات مرتبط: آموزش , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


آشنایی با داروی ایورمکتین
چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 ساعت 20:54 | بازدید : 44 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )

 

 

درمان عفونت های انگلی, قرص خوراکی ایورمکتین

قرص خوراکی ایورمکتین برای درمان عفونت های انگل استفاده می شود

داروی ایورمکتین برای درمان برخی از عفونت های انگلی استفاده می شود. درمان عفونت های انگلی به بهبود کیفیت زندگی شما کمک می کند. در افرادی که سیستم های ایمنی ضعیف دارند ، درمان عفونت های انگلی باعث کاهش خطر ابتلا به یک عفونت شدید یا تهدید کننده زندگی می شود. 

 

قرص خوراکی ایورمکتین به عنوان یک داروی با نام تجاری و یک داروی عمومی در دسترس است. ایورمکتین همچنین به عنوان کرم و لوسیون ای که روی پوست اعمال می کنید به دست می آید. قرص خوراکی ایورمکتین برای درمان عفونت های انگلی از روده ، پوست و چشم شما استفاده می شود.

 

هشدارهای مهم :

هشدار درباره مشکلات پوستی: این دارو ممکن است باعث ایجاد مشکلات پوستی شود. اینها ممکن است به دلیل واکنشهای آلرژیک و التهابی باشد. علائم این مشکلات پوستی ممکن است شبیه علائم عفونت انگلی باشد. در صورت بروز خارش شدید ، بثورات یا کهیر ، با پزشک خود مشورت کنید.

 

هشدار مشکلات چشم: این دارو ممکن است باعث مشکلات چشم شود. اینها ممکن است به دلیل واکنشهای آلرژیک و التهابی باشد. علائم این مشکلات چشمی ممکن است مانند علائم عفونت انگلی شما باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل در چشم خود از جمله قرمزی ، درد ، تورم و تغییر دید با پزشک خود مشورت کنید.

 

درمان عفونت های انگلی, قرص خوراکی ایورمکتین

داروی ایورمکتین برای درمان برخی از عفونت های انگلی استفاده می شود

 

ایورمکتین چیست؟

ایورمکتین یک داروی بدون نسخه است. این دارو به صورت قرص خوراکی ، کرم موضعی و لوسیون موضعی است.

قرص خوراکی ایورمکتین به عنوان داروی عمومی در دسترس است. داروهای عمومی معمولاً هزینه کمتری نسبت به نسخه برند دارند. در بعضی موارد ، آنها ممکن است به هر قدرت و فرم به عنوان داروی برند شناخته شده در دسترس نباشند.

 

چرا از قرص خوراکی ایورمکتین استفاده می شود؟

قرص خوراکی ایورمکتین برای درمان عفونت های انگل استفاده می شود. اینها شامل عفونت های انگلی دستگاه روده ، پوست و چشم شما می شود.

 

ایورمکتین متعلق به کلاس داروهای موسوم به داروهای ضد انگلی است. یک کلاس از داروها گروهی از داروها هستند که به روش مشابهی کار می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند.

قرص خوراکی ایورمکتین با اتصال به قسمت هایی از داخل انگل کار می کند. سرانجام این انگل را فلج و از بین می برد و یا اینکه انگل های بالغ را برای مدتی از ساخت لارو متوقف می کند. این عفونت شما را درمان می کند.

 

درمان عفونت های انگلی, قرص خوراکی ایورمکتین

عوارض جانبی داروی ایورمکتین بستگی به وضعیت تحت درمان دارد

 

عوارض جانبی ایورمکتین :

قرص خوراکی ایورمکتین ممکن است باعث خواب آلودگی شود. همچنین می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند.

 

عوارض جانبی شایع تر:

عوارض جانبی این دارو بستگی به وضعیت تحت درمان دارد.

عوارض جانبی شایع این دارو هنگام استفاده برای درمان عفونت های روده شامل موارد زیر است:

خستگی

از دست دادن انرژی

دل درد

از دست دادن اشتها

حالت تهوع

استفراغ

اسهال

سرگیجه

خواب آلودگی 

خارش

 

عوارض جانبی شایع این دارو هنگام استفاده برای درمان عفونت های پوستی و چشم شامل موارد زیر است:

درد مفاصل و تورم

غدد لنفاوی متورم و لطیف

خارش

راش

تب

مشکلات چشم

اگر این اثرات خفیف باشد ، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر هستند یا از بین نمی روند ، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 

عوارض جانبی جدی :

در صورت بروز عوارض جانبی جدی ، فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم خود را تهدید کننده زندگی می دانید یا اگر فکر می کنید اورژانس پزشکی دارید ، با 115 تماس بگیرید.

 

عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند موارد زیر را شامل شود:

 درد در گردن و کمر

• مشکلات جدی چشم. علائم شامل موارد زیر است:

- قرمزی

- خون ریزی

- ورم

- درد

- نابینایی

• تنگی نفس

• عدم توانایی در کنترل ادرار

• عدم توانایی در کنترل حرکات روده

• ایستادن یا راه رفتن مشکل دارید

• گیجی

• خستگی شدید

• خواب آلودگی شدید

• تشنج

• کما

 

• فشار خون پایین ، به خصوص هنگامی که بعد از نشستن یا دراز کشیدن از خواب برخیزید. علائم شامل موارد زیر است:

- سبکی

- سرگیجه

- غش

• واکنش شدید پوست. علائم شامل موارد زیر است:

- بثورات شدید

- قرمزی

-  تاول پوست

• آسیب کبدی. علائم شامل موارد زیر است:

- خستگی

- حالت تهوع

- استفراغ

- از دست دادن اشتها

- درد در سمت راست معده شما

- ادرار تیره

- زرد شدن پوست یا سفیدی چشم شما

 

درمان عفونت های انگلی, قرص خوراکی ایورمکتین

برای جلوگیری از تداخل ، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند

 

ایورمکتین ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد :

قرص خوراکی ایورمکتین می تواند با سایر داروها ، ویتامین ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که یک ماده نحوه عملکرد یک دارو را تغییر می دهد. این می تواند مضر باشد یا مانع از کارآیی دارو شود.

 

برای جلوگیری از تداخل ، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها ، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. برای اطلاع از اینکه چگونه این دارو ممکن است با چیز دیگری که شما مصرف می کنید ارتباط برقرار کند ، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 

نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث تعامل با ایورمکتین شوند در زیر آورده شده است:

وارفارین : وارفارین دارویی است که از لخته شدن خون جلوگیری می کند. مصرف وارفارین با ایورمکتین می تواند خون شما را بیش از حد رقیق کند و باعث خونریزی خطرناک شود.

 

هشدارهای ایورمکتین :

این دارو با هشدارهای مختلف همراه است.

هشدار آلرژی : ایورمکتین می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم شامل موارد زیر است:

نفس کشیدن

تورم گلو یا زبان شما

بثورات پوستی

در صورت بروز این علائم ، با شماره 115 تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس بروید.

اگر قبلاً نسبت به آن حساسیت نشان داده اید ، دوباره از این دارو استفاده نکنید. مصرف دوباره آن می تواند کشنده باشد.

 

هشدارها برای افراد با شرایط خاص بهداشتی :

برای مبتلایان به آسم: این دارو ممکن است آسم شما را بدتر کند. از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما بی خطر است یا خیر.

 

برای مبتلایان به مشکلات کبدی: در صورت بروز مشکلات کبدی یا سابقه مشکلات کبدی ، این دارو ممکن است آسیب بیشتری به کبد شما وارد کند. همچنین ، ممکن است شما نتوانید به خوبی این دارو را پردازش کنید. این ممکن است سطح داروی بدن را افزایش داده و عوارض جانبی بیشتری را به همراه داشته باشد. از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما بی خطر است یا خیر.

 

برای مبتلایان به تشنج: این دارو ممکن است باعث تشنج شود. از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما بی خطر است یا خیر.

 

برای مبتلایان به HIV: اگر مبتلا به HIV هستید یا وضعیتی که سیستم ایمنی بدن شما به همان اندازه که لازم نیست ، کار می کند ، ممکن است یک دوز از این دارو برای درمان عفونت انگلی شما کافی نباشد.

 

هشدارها برای سایر گروه ها :

برای زنان باردار: ایورمکتین یک داروی بارداری از دسته C است. این یعنی دو چیز:

تحقیقات انجام شده در حیوانات نشانگر اثرات منفی بر روی جنین در هنگام مصرف دارو توسط مادر است. تاکنون مطالعات کافی در انسان انجام نشده است تا مشخص شود این دارو چگونه می تواند روی جنین تأثیر بگذارد.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود مشورت کنید. 

اگر هنگام مصرف این دارو باردار شدید ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

برای خانمهایی که شیر می دهند: ایورمکتین به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است در کودکی که شیر می خورد عوارض جانبی ایجاد کند. اگر کودک خود را شیر می دهید با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که آیا شیردهی را متوقف کنید یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

 

برای سالمندان: ممکن است کبد شما مانند گذشته کار نکند. این می تواند باعث شود بدن شما کندتر داروها را پردازش کند. در نتیجه ، بیشتر این دارو می تواند مدت بیشتری در بدن شما بماند. این خطر ابتلا به عوارض جانبی شما را افزایش می دهد.

 

نحوه مصرف ایورمکتین :

تمام دوزهای ممکن و فرمهای دارویی ممکن است در اینجا گنجانده نشود. دوز ، فرم دارو و اینکه چند بار دارو مصرف می کنید به این بستگی دارد:

سن شما

شرایطی که تحت درمان قرار می گیرد

وضعیت شما چقدر شدید است

سایر شرایط پزشکی شما

چگونه به دوز اول واکنش نشان می دهید

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


موضوعات مرتبط: آموزش , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور
چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 ساعت 20:53 | بازدید : 42 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )
 
همه چیز درباره ی دستگاه ونتیلاتور, انواع دستگاه ونتیلاتور

همه چیز درباره ی دستگاه ونتیلاتور

دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور دستگاهی است که کار تنفس را برای بیمارانی که به‌طور موقت یا دائم دچار مشکلات تنفسی هستند انجام می‌دهد. به عبارت دیگر در ریه می‌دمد و درنگ می‌کند و بازدم خودبخود انجام می‌شود.

 

ونتیلاتورها با کمک به ریه ها برای استنشاق و بازدم هوا ، نفس می زنند. این دستگاه ها برای درمان بیماران مبتلا به شرایطی از جمله ذات الریه ، آسیب مغزی و سکته مغزی استفاده می شوند.

 

ویروس SARS-CoV-2 (که باعث بیماری COVID-19 می شود) به دستگاه تنفسی حمله می کند. هنگام آلودگی ، توانایی تنفس بیمار به خطر می افتد. در موارد خفیف ، تنفس یا حمایت تنفسی با استفاده از وسایل غیر تهاجمی مانند ارسال هوای غنی از اکسیژن از طریق ماسک صورت امکان پذیر است.

 

در موارد شدیدتر ، وقتی بیمار دچار پریشانی حاد تنفسی می شود ، نیاز به پشتیبانی تنفسی دارد. این کار از طریق راه هوایی مصنوعی ارائه می شود. یک لوله متصل به یک دستگاه تهویه داخل دهان یا بینی بیمار (و پایین بادگیر) یا از طریق یک سوراخ جراحی در گردن وارد می شود.

 

وظیفه اصلی دستگاه تهویه ، پمپ کردن یا ورود هوا غنی از اکسیژن به ریه ها است. به این عمل "اکسیژن رسانی" گفته می شود. ونتیلاتورها همچنین در از بین بردن دی اکسید کربن از ریه ها کمک می کنند و از این طریق به عنوان "تهویه" یاد می شود.

 

همه چیز درباره ی دستگاه ونتیلاتور, انواع دستگاه ونتیلاتور

دستگاه ونتیلاتور برای اولین بار در سال 1929 مورد استفاده قرار گرفت

 

تاریخچهٔ کاربرد ونتیلاتور :

تاریخچهٔ تنفس مصنوعی به حدود ۸۷۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. در سال ۱۵۳۰ پاراسلسوسِ سوئیسی، با به کاربردن دَم آهنگری و گذاشتن آن در دهان بیمار و دمیدن آن، به ریه‌ها هوا رساند. فارست برد آمریکایی نخستین دستگاه تنفس مصنوعی مدرن بنام Bird Mark 7 را در دوران جنگ جهانی دوم ابداع کرد. در ایران کاربرد ونتیلاتور پیشینه‌ای بیش از ۵۰سال دارد. از نخستین دستگاه‌ها دستگاهی بود که ساخت شرکت بِنِت است. امروزه پیشرفته‌ترین مدل این سازو کارها در بیمارستان‌های ایران به کار می‌رود .

 

ونتیلاتور چیست و چگونه کار می کند؟

ونتیلاتور مکانیکی دستگاهی است که برای پشتیبانی از بیماران دارای شرایط شدید تنفسی که بر ریه ها اثر می گذارد ، از جمله ذات الریه استفاده می شود.

قبل از اینکه بیمار روی ونتیلاتور قرار گیرد ، غالباً متخصصان بیهوشی روشی به نام لوله گذاری انجام می دهند. بعد از آرام شدن بیمار و شل شدن عضلات ، لوله ای از طریق دهان و داخل قسمت بادی قرار می گیرد.

 

سپس لوله تنفس به ونتیلاتور متصل می شود و کادر پزشکی می توانند میزان فشار هوا و اکسیژن را به ریه ها تنظیم کرده و ترکیب اکسیژن را تنظیم کنند.

 

چه موقع بیمار روی ونتیلاتور می رود؟

قبل از تصمیم گیری برای قرار دادن بیمار بر روی دستگاه ونتیلاتور ، پزشکان به دنبال علائم "نارسایی تنفسی" هستند.

- میزان تنفس افزایش می یابد ، آنها پریشان به نظر می رسند ، CO2 در خون بالا می رود.

- سرعت تنفس طبیعی در حدود 15 تنفس در دقیقه است ، اگر این سرعت در هر دقیقه به 28 بار برسد ، این یک سیگنال است که ممکن است دستگاه ونتیلاتور لازم داشته باشد.

 

همه چیز درباره ی دستگاه ونتیلاتور, انواع دستگاه ونتیلاتور

دستگاه ونتیلاتور

 

انواع مختلف دستگاه ونتیلاتور :

دستگاه ونتیلاتور برای اولین بار در سال 1929 مورد استفاده قرار گرفت. دو نوع تهویه مکانیکی وجود دارد :

تهویه فشار مثبت : هوا را به ریه ها فشار می دهد.

تهویه فشار منفی : با بزرگ شدن و انقباض قفسه سینه هوا را به داخل ریه ها می کشد.

 

ونتیلاتور فشار منفی :

ونتیلاتورهای اولیه هواکشهای فشار منفی بودند. تهویه فشار منفی اکنون بسیار کم است.

 

ریه آهن : اولین ونتیلاتور مکانیکی ، سیلندر فلزی است که بیمار را به طور کامل تا گردن می پوشاند. 

قفسه سینه قفسه سینه : یک پوسته کوچک که می تواند در قفسه سینه بیمار بچسبد باعث ایجاد فشار منفی می شود. 

 

ونتیلاتور فشار مثبت :

در اوایل دهه 1950 برای درمان بیماران فلج اطفال مبتلا به فلج تنفسی ، ونتیلاتورهای فشار مثبت ایجاد شدند . این ونتیلاتورها از طریق لوله ، هوا را به داخل ریه های بیمار می کشند. آنها ممکن است تهاجمی یا غیر تهاجمی باشند.

انواع ونتیلاتورهای فشار مثبت :

ونتیلاتورهای فشار ثابت

ونتیلاتورهای حجم ثابت

ونتیلاتورها ی زمان ثابت

ونتیلاتورهای فرکانس بالا

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


موضوعات مرتبط: آموزش , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


آشنایی با داروی فاویپیراویر ( آویگان )
چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 ساعت 20:50 | بازدید : 42 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )

 

داروی آویگان چیست, داروی درمان کرونا

داروی ژاپنی آویگان

فاویپیراویر (Favipiravir) که با اسامی T-705، آویگان، یا فاویلاویر هم شناخته می‌شود یک داروی ضد ویروسی است که توسط شرکت «تویاما کمیکال» (وابسته به گروه فوجی فیلم) ژاپن با فعالیت بر علیه بسیاری از ویروس‌ها RNA تولید می‌شود. همچون برخی داروهای ضد ویروس آزمایشی نظیر T-1105 و T-1106، این دارو نیز مشتقی از پیرازین‌کربوکسامید است. 

 

در آزمایش‌هایی که بر روی حیوانات انجام شده‌است، داروی آویگان علیه ارتومیکسوویریده، ویروس نیل غربی، تب زرد، تب برفکی، فلاوی‌ویروس، آرناویروس، آلفاویروس مؤثر است. این دارو علیه انتروویروس‌ها و تب دره ریفت هم فعال است، اما تأثیر محدودی بر روی ویروس زیکا دارد و اثر آن کمتر از داروهایی نظیر MK-608 است. این دارو اثر محدودی بر هاری دارد و به‌طور آزمایشی بر روی برخی افراد مبتلا به این ویروس استفاده شده‌است.

 

در فوریهٔ ۲۰۲۰، فاویپیراویر در کشور چین برای درمان بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ مورد مطالعه قرار گرفت. در ۱۷ مارس ۲۰۲۰ مقامات چینی مدعی شدند که این دارو در درمان بیماری COVID-19 در ووهان و شنژن مؤثر بوده‌است.

 

فاویپیراویر کشف شده توسط Toyama Chemical Co. Ltd. در ژاپن ، یک آنالوگ پیرازین اصلاح شده است که در ابتدا برای موارد درمانی در موارد مقاوم به آنفلوانزا تأیید شد. آنتی ویروس آنزیم های RNA وابسته به RNA)RdRp) را هدف قرار می دهد ، که برای رونویسی و تکثیر ژنوم ویروسی ضروری هستند. 

 

نه تنها آویگان باعث تکثیر آنفولانزای A و B نمی شود بلکه این دارو نوید درمانی آنفولانزای مرغی را نشان داده است و ممکن است گزینه ای جایگزین برای انواع آنفلوانزا باشد که در برابر مهار کننده های نورآمینیداز مقاوم هستند. فاویپیراویر برای درمان پاتوژن های تهدید کننده زندگی مانند ویروس ابولا ، ویروس لاسا و اکنون COVID-19 مورد بررسی قرار گرفته است. 

 

داروی آویگان چیست, داروی درمان کرونا

آشنایی با داروی آویگان

 

عوارض جانبی :

براساس مطالعات سمیت تک دوز ، مقدار کشندگی فاویپیراویر خوراکی و داخل وریدی در موش ها> 2000 میلی گرم بر کیلوگرم تخمین زده می شود ، در حالی که دوز کشنده در سگ ها و میمون ها> 1000 میلی گرم در کیلوگرم است. 

 

عوارض مصرف بیش از حد دوز داروی فاویپیراویر: کاهش وزن بدن ، استفراغ و کاهش فعالیت حرکتی بدن است.

 

در مطالعات تکرار دوز سمیت در سگ ، موش و میمون ، یافته های قابل توجه پس از تجویز فاویپیراویر خوراکی شامل موارد زیر است:

اثرات سوء بر بافت های خون ساز مانند کاهش تولید گلبول های قرمز (RBC) و افزایش پارامترهای عملکرد کبد مانند آسپارتات آمینوترانسفراز ( AST) ، فسفاتاز قلیایی (ALP) ، آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و بیلی روبین کل ، و افزایش خلاء در سلولهای کبدی است.

 

فاویپیراویر به عنوان تراتوژن شناخته می شود. بنابراین ، در صورت تأیید یا مشکوک بودن به حاملگی ، از مصرف فاویپیراویر خودداری شود. 

 

اطلاعات سمی مربوط به فاویپیراویر در انسان به راحتی در دسترس نیست.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


موضوعات مرتبط: آموزش , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


چگونه به دیگران در هنگام شیوع کرونا ویروس کمک کنیم
چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 ساعت 20:49 | بازدید : 37 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )

 

حمایت از افراد مبتلا به ویروس, بیماری کرونا

 حمایت از افراد مبتلا به ویروس کرونا

خوشبختانه کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به دوستان ، همسایگان و عزیزان خود انجام دهید. برای کمک به افرادی که مبتلا به ویروس کرونا هستند و در خانه قرنطینه اند ، می توانید با اهدای منابعی مانند وقت ، پول و مواد غذایی تأثیر بگذارید. 

 

حمایت از افراد مبتلا به ویروس :

همسایگان و عزیزان سالخورده و مریض خود را بررسی کنید. افراد مسن (افراد بالای 60 سال) و افرادی که دارای شرایط بهداشتی حساسی هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به علائم شدید COVID-19 هستند. در حال حاضر CDC توصیه می کند که افراد در این گروه ها تا حد ممکن در خانه بمانند تا از بیمار شدن خودداری کنند. اگر دوستان ، همسایگان یا اعضای خانواده مسن یا مبتلا به بیماری مزمن دارید ، به طور مرتب با آنها از طریق تلفن ، پیام یا ایمیل با آنها تماس بگیرید تا ببینید که چیزی لازم دارند و چگونه میتوانید به آنها کمک کنید.

 

حمایت از افراد مبتلا به ویروس, بیماری کرونا

تماس اجتماعی می تواند به کاهش احساسات منفی و تنهایی کمک کند

 

افرادی که در خانه قرنطینه اند ممکن است احساس تنهایی ، بی حوصلگی یا ناامیدی کنند. تماس اجتماعی می تواند به کاهش این احساسات کمک کند ، حتی اگر به صورت رو در رو نباشد.

اگر می خواهید کمک کنید، این کار را بصورت غیر مستقیم انجام دهید تا احساس نکنند شما فکر می کنید که نمی توانند از خود مراقبت کنند. به عنوان مثال ، چیزی مانند این را بگویید ، "من میخواهم به فروشگاه بروم تا مواد غذایی را تهیه کنم. آیا می توانم چیزی را برای شما تهیه کنم؟ "

اگر نمی توانید به صورت تلفنی یا آنلاین با شخص ارتباط برقرار کنید ، از طریق درب منزل آنها با آنها صحبت کنید تا آنها را در معرض خطر قرار ندهید.

  

غذاهای بسته بندی شده را برای افراد در قرنطینه تهیه کنید. اگر کسی را می شناسید که بخاطر بیماری عروق کبدی در خانه  قرنطینه است ، یا به دلیل اینکه مریض هستند یا به دلیل خطر ابتلا در معرض خطر هستند ، با خریدن مواد غذایی به آنها کمک کنید.

 

حمایت از افراد مبتلا به ویروس, بیماری کرونا

اگر به تازگی بیماری کرونا ویروس تشخیص داده شده خون اهدا نکنید

 

اگر سالم هستید خون اهدا کنید :

با افزایش روز افزون بیماری ، بیمارستان ها و بانک های خونی با کمبود خون روبرو هستند. اگر در حال حاضر سالم هستید و تا آنجا که می دانید در معرض کرونو ویروس نیستید ، اهدا خون ، پلاکت یا پلاسمای خون را در بیمارستان یا مرکز اهدای محل خود در نظر بگیرید.

اگر به تازگی بیماری کرونا ویروس تشخیص داده شده اید ، خون اهدا نکنید ، مشکوک به داشتن آن هستید یا با کسی که مبتلا به آن بوده در تماس بوده اید. از پزشک خود بخواهید یا با بانک خون محلی خود تماس بگیرید تا دریابید که چه زمانی می توانید دوباره با خیال راحت خون اهدا کنید.

 

آگاه باشید: مطالعات اخیر حاکی است که آنتی بادی های موجود در پلاسمای خون از بیماران مبتلا به COVID-19 بهبود یافته ممکن است به تقویت ایمنی افرادی که اخیراً آلوده شده اند یا در معرض خطر ابتلا به بیماری جدی هستند ، کمک کند. اگر کرونا ویروس داشته اید و بهبود یافته اید ، از پزشک خود بخواهید که آیا با اهداء پلاسما می توانید به دیگران در جامعه خود کمک کنید. 

 

از احتکار ماسک و سایر موارد ضروری مراقبت های بهداشتی خودداری کنید:

در حالی که این یک ایده خوب است که در طول یک بحران جهانی مانند شیوع بیماری کرونا آماده باشید ، از خرید وحشت یا احتکار اجتناب کنید. خرید ماسک ، ضد عفونی کننده دست و سایر لوازم پزشکی فقط دسترسی به این وسایل را برای ارائه دهندگان مراقبت های پزشکی و افرادی که در حال حاضر بیمار هستند سخت تر می کند. قبل از مراجعه به فروشگاه ، سعی کنید ارزیابی کنید که در واقع به چه کالاهایی نیاز دارید و چند مورد را ارزیابی کنید. 

 

در حال حاضر ، CDC توصیه نمی کند ماسک استفاده کنید ، مگر اینکه از قبل دچار بیماری کرونا شوید ، از شخصی که دارای ویروس است مراقبت می کنید یا در یک مرکز درمانی فعالیت می کنید. این اقدامات برای جلوگیری از انتشار ویروس به دیگران است. وقتی اعضای سالم مردم تعداد زیادی ماسک را خریداری می کنند ، دسترسی برای افرادی که واقعاً به آنها احتیاج دارند ، سخت تر می شود.

 

به اشتراک گذاری اطلاعات مفید :

 

حمایت از افراد مبتلا به ویروس, بیماری کرونا

نکات و اطلاعات مفیدی را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

 

از منابع معتبری اطلاعات کسب کنید. آگاه بودن ، روش بسیار خوبی برای کمک به خود و دیگران در هنگام شیوع کروناویروس است. سعی کنید اطلاعات خود را از منابع معتبر دریافت کنید. 

 

نکات و اطلاعات مفیدی را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. اگر اطلاعاتی را پیدا کنید که فکر می کنید ممکن است برای دیگران مفید باشد - مانند مشاوره در مورد چگونگی جلوگیری از انتشار ویروس یا به روزرسانی در مورد اقداماتی که افراد در جامعه شما انجام می دهند - از اشتراک آن دریغ نکنید! در فیس بوک یا توییتر پست کنید ، یک ایمیل بفرستید یا با دوستان و خانواده خود تماس بگیرید و آنها را مطلع کنید.

 

دیگران را هنگام اشتراک اطلاعات غلط مطلع کنید. اگر می بینید شخصی اطلاعاتی را به اشتراک می گذارد که می دانید نادرست است ، آنها را با روشی آرام تصحیح کنید. اگر در مقابل تصحیح یا متناقض بودن آنها مقاوم هستند ، می توانید از آنها سؤالاتی نیز بخواهید تا آنها را ترغیب به تفکر انتقادی در مورد منبع اطلاعات خود کنید. منبعی را ارائه دهید که به تکذیب اطلاعات آنها یا ارائه اطلاعات جایگزین دقیق کمک کند. 

 

آرام باشید و از گسترش ترس خودداری کنید:

در حالیکه طبیعی است که در هنگام شیوع بیماری نگران باشید ، وحشتزدگی و گسترش ترس به کسی کمک نمی کند. برای مدیریت اضطراب خود اقدامات لازم را انجام دهید و به دیگران که ترسیده اند آرامش دهید.

با به اشتراک گذاشتن اطلاعات مفید و قابل اعتماد در مورد COVID-19 و چگونگی محافظت از خود می توانید به دیگران آرامش دهید.

 

سعی کنید ترسهای خود و دیگران را برطرف کنید. در عوض ، همدلی ارائه کرده و احساس آنها را تأیید کنید. چیزی مثل این را بگویید ، "من می فهمم واقعاً ترسناک است که شاهد اتفاقاتی از این دست باشید. به من اطلاع دهید که آیا می خواهید در مورد آن صحبت کنید یا اینکه آیا راهی وجود دارد که بتوانم به شما کمک کنم. "

 

از کسانی که کمک می کنند تشکر می کنم شناخت اقدامات مثبت دیگران ، آنها را ترغیب به ادامه کار خوب خواهد کرد. مطالعات همچنین نشان می دهد که به رسمیت شناختن کار قهرمانان روزمره می تواند دیگران را به اقدامات مثبت ترغیب کند. 

 

حمایت از افراد مبتلا به ویروس, بیماری کرونا

 حداقل 20 ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشویید

 

جلوگیری از گسترش بیماری کرونا ویروس :

دستان خود را اغلب با صابون و آب گرم بشویید. شستن دست ها یکی از ساده ترین و موثرترین راه های محافظت از خود و دیگران در برابر COVID-19 است. هر زمان که با دیگران تعامل داشتید ، سطوح را در یک مکان عمومی لمس کردید ، قبل از غذا و بعد از سرفه یا عطسه دستان خود را بشویید. حداقل 20 ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشویید و حتماً تمام سطوح دستان خود را بشویید.  

اگر به صابون و آب دسترسی ندارید ، دستان خود را کاملاً با دستگاه ضدعفونی کننده دست که حداقل 60٪ الکل است مالش دهید و بگذارید در جریان هوا خشک شود.

 

بینی و دهان خود را هنگام سرفه یا عطسه بپوشانید. متخصصان بهداشت معتقدند كه كرونا ویروس وقتی گسترش می یابد كه قطرات مایعات از دهان و بینی افراد دیگر را استنشاق با لمس كنند. حتی اگر فکر نمی کنید ویروس دارید بینی و دهان را هنگام سرفه یا عطسه با یک دستمال یا آرنج خود بپوشانید. 

اگر از دستمال استفاده می کنید ، بلافاصله آن را در یک سطل زباله انداخته و دستان خود را با آب و صابون بشویید.

 

حمایت از افراد مبتلا به ویروس, بیماری کرونا

هنگام ضد عفونی کردن سطوح ، دستکش یکبار مصرف بپوشید

 

سطوح لمسی بالا را در خانه یا محل کار خود ضد عفونی کنید. در صورت لمس سطحی که به کروناویروس آلوده باشد ، افراد می توانند بیمار شوند. شما می توانید با ضد عفونی منظم سطحی که در تماس مکرر با دست افراد قرار می گیرند ، از قبیل دستگیره در ، کلیدهای روشنایی و پیشخوان ها و شیرهای آب ، به محافظت از خود و دیگران کمک کنید. از مواد ضد عفونی کننده مانند ایزوپروپیل الکل (حداقل 70٪ غلظت) ، سفید کننده خانگی یا لیسول استفاده کنید.

 

هنگام ضد عفونی کردن سطوح ، دستکش یکبار مصرف بپوشید. بعد از کار ، دستکش و هر نوع مواد تمیز کننده مانند دستمال ضد عفونی کننده یا حوله کاغذی را دور بیندازید.

دستورالعمل های محلول ضدعفونی کننده خود را با دقت بخوانید تا بدانید که چگونه با خیال راحت و موثر از آن استفاده کنید. بیشتر ضد عفونی کننده ها قبل از شستشو یا پاک کردن آنها لازم است 3-4 دقیقه روی سطح بمانند تا به درستی کار کنند.

 

از دست دادن ، آغوش و سایر تماس های بدنی نزدیک خودداری کنید. حتی اگر فکر نمی کنید مریض هستید ، می توانید با گرفتن فاصله ، از دیگران و خود محافظت کنید.

 

اگر بیمار هستید در خانه بمانید. اگر احساس بیماری دارید ، با جلوگیری از تماس تا حد امکان از دیگران محافظت کنید. در خانه بمانید مگر اینکه مجبور به مراجعه به پزشک شوید و در صورت امکان از حمل و نقل عمومی خودداری کنید. اگر مجبورید پزشک خود را ببینید ، با آنها تماس بگیرید و اطلاع دهید که علائمی مانند تب یا سرفه دارید.

اگر گمان می کنید که کرونا ویروس دارید و یا در معرض بیماری فردی قرار گرفته اید ، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. آنها به شما توصیه می كنند كه آیا باید برای آزمایش خود وارد شوید یا قرنطینه كنید.

اگر در حالی که بیمار هستید و لازم است که در کنار دیگران باشید ، با یک ماسک صورت خود را بپوشانید.

 

توصیه های مسئولان بهداشت عمومی و پزشک خود را دنبال کنید. مقامات بهداشت عمومی برای کمک به مهار ویروس اقدامات ویژه ای را در سرتاسر جهان انجام می دهند. اگر در مورد چگونگی محافظت از خود و جامعه خود از پزشک ، بخش بهداشت عمومی محلی ، مدرسه ، یا محل کار خود توصیه هایی دریافت می کنید ، تمام تلاش خود را برای انجام آن انجام دهید. این به شما و خانواده و آسیب پذیرترین اعضای جامعه کمک می کند.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 


موضوعات مرتبط: آموزش , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نویسندگان
نظر سنجی

آیا مطالب وبلاگ مورد پسند و استفاده شما قرار گرفته است ؟

خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شوددیگر موارد
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
تبادل لینک هوشمند

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان آز وب,تکنولوژی,پزشکی,شعر,اخبار و آدرس azweb.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 650
:: کل نظرات : 3

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 15

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 289
:: باردید دیروز : 267
:: بازدید هفته : 5021
:: بازدید ماه : 6222
:: بازدید سال : 43232
:: بازدید کلی : 138072