آیا ویتامین D خطر ابتلا به COVID-19 را کاهش می دهد؟
چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 ساعت 21:5 | بازدید : 117 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )
 
ویتامین D و کرونا ویروس, تاثیر ویتامین D در مقابله با ویروس کرونا

ویتامین D در تقویت پاسخ ایمنی نقش اساسی دارد

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که نقش های اساسی در بدن شما ایفا می کند. این ماده مغذی برای سلامتی سیستم ایمنی بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، بنابراین بسیاری از افراد این سوال را به وجود می آورند که آیا مصرف ویتامین D ممکن است به کاهش خطر کروناویروس جدید که باعث COVID-19 می شود کمک کند.

 

توجه به این نکته مهم است که در حال حاضر هیچ درمانی برای COVID-19 وجود ندارد و اقدامات پیشگیرانه ای غیر از فاصله اجتماعی و اقدامات بهداشتی مناسب نمی تواند شما را از ابتلا به این بیماری محافظت کند.

 

گفته می شود ، برخی تحقیقات نشان می دهند که داشتن مقادیر سالم ویتامین D و همچنین مصرف مکمل ویتامین D می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند و به طور کلی در برابر بیماری های تنفسی محافظت می کند.

در این مقاله ، چگونگی تأثیر ویتامین D بر سلامت سیستم ایمنی بدن و چگونگی تأثیر این ماده مغذی در محافظت در برابر شرایط تنفسی ، توضیح داده شده است.

 

ویتامین D و کرونا ویروس, تاثیر ویتامین D در مقابله با ویروس کرونا

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که نقش های اساسی در بدن شما ایفا می کند

 

ویتامین D چگونه بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر می گذارد؟

ویتامین D برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن ، که اولین خط دفاعی بدن در برابر عفونت و بیماری است ، ضروری است.

ویتامین D در تقویت پاسخ ایمنی نقش اساسی دارد. هم خاصیت ضد التهابی و هم برای سیستم ایمنی بدن خاصیت دارد و برای فعال شدن سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است.

ویتامین D به منظور تقویت عملکرد سلولهای ایمنی بدن ، از جمله سلولهای T و ماکروفاژها ، از بدن شما در برابر عوامل بیماری زای محافظت می کند.

 

در حقیقت ، ویتامین دی برای عملکرد سیستم ایمنی آنقدر مهم است که سطح پایین ویتامین D با افزایش حساسیت به عفونت ، بیماری و اختلالات مرتبط با سیستم ایمنی همراه است. به عنوان مثال ، سطح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی ، از جمله سل ، آسم و انسداد مزمن ریوی (COPD) و همچنین عفونت های تنفسی ویروسی و باکتریایی همراه است.

 

علاوه بر این ، کمبود ویتامین D با کاهش عملکرد ریه مرتبط است ، که ممکن است بر توانایی بدن شما در مبارزه با عفونت های تنفسی تأثیر بگذارد . به طور کلی ویتامین D برای عملکرد سیستم ایمنی بسیار مهم است و کمبود این ماده مغذی ممکن است پاسخ ایمنی را به خطر اندازد و خطر عفونت و بیماری را افزایش دهد.

 

ویتامین D و کرونا ویروس, تاثیر ویتامین D در مقابله با ویروس کرونا

ویتامین D نقش مهمی در بدن شما از جمله ارتقاء سلامت سیستم ایمنی بدن دارد

 

آیا مصرف ویتامین D می تواند از ما در برابر COVID-19 محافظت کند؟

در حال حاضر ، هیچ درمانی برای COVID-19 وجود ندارد و هیچ مطالعه ای در مورد تأثیر مکمل های ویتامین D یا کمبود ویتامین D در خطر ابتلا به کروناویروس جدید که باعث COVID-19 نشده است ، مورد بررسی قرار گرفته است.

مطالعات متعدد نشان داده اند که کمبود ویتامین D می تواند به عملکرد سیستم ایمنی بدن آسیب برساند و خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را افزایش دهد.

 

علاوه بر این ، برخی از مطالعات نشان داده اند که مکمل های ویتامین D می تواند پاسخ ایمنی را تقویت کرده و به طور کلی در برابر عفونت های تنفسی محافظت کند.

بررسی اخیر که شامل 11321 نفر از 14 کشور جهان بود ، نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D خطر ابتلا به عفونتهای حاد تنفسی (ARI) را در هر دو کسانی که از نظر ویتامین D کمبود دارند و کسانی که سطح کافی دارند ، کاهش می دهد.

 

به طور کلی ، این مطالعه نشان داد که مکمل های ویتامین D خطر ابتلا به عفونتهای حاد تنفسی را 12 درصد کاهش می دهد. علاوه بر این ، این بررسی نشان داد که مکمل های ویتامین D هنگام محافظت در برابر عفونتهای حاد تنفسی هنگامی که روزانه یا هفتگی در دوزهای کوچک مصرف می شود موثرتر از زمانی است که با دوزهای بزرگتر و با فاصله زیاد مصرف می شود.

 

همچنین نشان داده شده است که مکمل های ویتامین D باعث کاهش مرگ و میر در افراد مسن می شود که بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های تنفسی مانند COVID-19 هستند .

 

به خاطر داشته باشید که هیچ مدرک علمی وجود ندارد که مصرف مکمل ویتامین D می تواند شما را از ابتلا به COVID-19 محافظت کند. با این وجود ، کمبود ویتامین D ممکن است با آسیب رساندن به عملکرد سیستم ایمنی ، حساسیت شما به عفونت کلی و بیماری را افزایش دهد.

 

این خصوصاً نگران کننده است با توجه به اینکه افراد زیادی از نظر ویتامین D کمبود دارند، به خصوص افراد مسن که بیشتر در معرض ابتلا به عوارض جدی تر مربوط به COVID-19 هستند. به همین دلایل ، این ایده خوبی است که پزشک میزان ویتامین D شما را آزمایش کند تا تشخیص دهد که آیا شما کمبود این ماده مغذی مهم را دارید یا خیر.

 

بسته به میزان ویتامین دی خون شما ،مصرف مکمل ویتامین D در روز با 1000 تا 4000 IU به طور معمول برای اکثر افراد کافی است. با این حال ، افراد با سطح ویتامین دی پایین اغلب به دوزهای بالاتری نیاز دارند تا سطح آنها به حد مطلوب افزایش یابد.

 

اگرچه توصیه ها در مورد سطح ویتامین D بهینه متفاوت است، اما اکثر متخصصان موافق هستند که میزان ویتامین D بهینه بین 30 تا 60 نانوگرم در میلی لیتر (75-150 نانومول در لیتر) قرار دارد.

 

ویتامین D و کرونا ویروس, تاثیر ویتامین D در مقابله با ویروس کرونا

مصرف مکمل ویتامین D در روز با 1000 تا 4000 IU به طور معمول برای اکثر افراد کافی است

 

خط آخر : 

ویتامین D نقش مهمی در بدن شما از جمله ارتقاء سلامت سیستم ایمنی بدن دارد.

تحقیقات علمی نشان می دهد که مصرف مکمل ویتامین D ممکن است در برابر عفونت های تنفسی ، به ویژه در بین افرادی که کمبود ویتامین دی دارند، محافظت کند.

با این حال ، به خاطر داشته باشید که در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر مصرف هرگونه مکمل از جمله ویتامین D ، خطر ابتلا به COVID-19  را کاهش نمی دهد.

اگر علاقه مند به مصرف مکمل ویتامین D برای تقویت پاسخ ایمنی کلی خود هستید ، برای کسب اطلاعات در مورد دوز مناسب ، با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


موضوعات مرتبط: آموزش , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


علل،علایم و درمان سرطان طحال
چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 ساعت 21:3 | بازدید : 120 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )

 

درمان سرطان طحال, عوارض بزرگ شدن طحال

زندگی بدون طحال نیز ممکن است،اگرچه ارگان بسیار مهمی است

سرطان طحال معمولاً وقتی سرطان در قسمت دیگری از بدن ، که اغلب لنفوم و لوسمی است ، در این اندام گسترش می یابد.

 

طحال در زیر قفسه دنده در سمت چپ بدن قرار دارد. این بخشی از سیستم لنفاوی است و در کمک به بدن در مقابله با بیماری نقش دارد. این نقش بدان معنی است که می تواند بخشی از سیستم ایمنی نیز محسوب شود.

 

طحال عملکردهای زیر را برای بدن انجام می دهد:

 تصفیه خون

 از بین بردن سلول های خونی قدیمی ، غیر طبیعی یا آسیب دیده

 ذخیره سلولهای خونی

 مبارزه با عفونت ها

 ارسال خون به کبد

زندگی بدون طحال نیز ممکن است ، اگرچه ارگان بسیار مهمی است.

 

پزشکان ممکن است طحال را به دلیل آسیب یا بیماری ، از جمله سرطان خارج کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، زندگی فرد به طور اساسی تغییر نمی کند ، اما ممکن است مستعد ابتلا به عفونت شوند و احتیاط لازم را انجام دهند.

 

درمان سرطان طحال, عوارض بزرگ شدن طحال

طحال ارگانی است که خون را فیلتر و ذخیره می کند

 

چه عواملی باعث ایجاد سرطان طحال می شود؟

سرطانی که برای اولین بار در طحال شروع می شود یک اتفاق نادر است.

محققان معتقدند که این بیماری در کمتر از 2 درصد کل لنفوم ها و 1 درصد از کل لنفوم های غیر هوچکین اتفاق می افتد. نوعی از سرطان که در طحال ایجاد می شود ، لنفوم ناحیه طحال حاشیه طحال یا SMZL نامیده می شود که نوعی لنفوم غیر هوچکین محسوب می شود.

 

از آنجا که بیشتر سرطانهای موثر بر طحال سرطانهایی هستند که از مکانی دیگر پخش می شوند ، درک علل ابتلا به سرطان طحال به معنای جستجو در مواردی است که باعث این بیماری های دیگر می شود.

بیشتر سرطانهایی که در طحال شروع می شوند نوعی لنفوم یا لوسمی هستند. با توجه به عمل لنفوم اکثر اوقات ، علت خاص لنفوم یافت نمی شود.

 

با این وجود محققان فاکتورهایی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد ، از جمله:

- افزایش سن

- مرد بودن

- تضعیف سیستم ایمنی بدن توسط بیماری هایی مثل ایدز، مصرف داروهای پیوند عضو

- داشتن خویشاوند مبتلا به سرطان

- سابقه ابتلا به بیماری های خونی 

- قرار گرفتن در معرض اشعه     

 

مطالعات متعددی ارتباط بین عفونت مزمن با ویروس هپاتیت C و خطر ابتلا به یک نوع خاص از سرطان موسوم به لنفوم غیرهوچکین سلولی B را مشخص کرده اند که می تواند منجر به سرطان طحال شود.

 

علائم سرطان طحال چیست؟

افراد مبتلا به سرطان طحال ممکن است در برخی موارد علائم مختلفی داشته باشند یا اصلاً هیچ کدام از آنها بروز نکند. تقریبا 25 درصد از مبتلایان به سرطان طحال علائم نشان نمی دهند.

 

شایع ترین علائم سرطان طحال:

طحال بزرگ شده ، که ممکن است دو برابر بزرگتر از حد نرمال باشد

درد در شکم ، معمولاً در گوشه فوقانی سمت چپ

ضعف

کاهش وزن غیر قابل توضیح

خستگی

تب

عرق شبانه

سطح بالای لنفوسیت ها در خون وجود دارد

 

با این حال ، به یاد داشته باشید که طحال بزرگ شده لزوماً به معنای ابتلا به سرطان طحال نیست.

 

درمان سرطان طحال, عوارض بزرگ شدن طحال

بیشتر سرطانهایی که در طحال شروع می شوند نوعی لنفوم یا لوسمی هستند

 

علائمی که ممکن است مشکلی ایجاد شود:

گره های لنفاوی متورم ممکن است نشانه ای از سرطان طحال باشد.

سرطان طحال اغلب به ویژه به دلیل لنفوم و لنفوم غیر هوچکین است ، بنابراین آگاهی از علائم این بیماری بسیار مفید است.

 

علائم شامل:

گره های لنفاوی متورم اما معمولاً دردناک در زیر بغل ، کشاله ران و طرفین گردن نیست

احساس خستگی

لرزهای متناوب و تب

کبودی سریع

عفونت های مکرر

تورم و گاه درد در شکم

اشتهای کم

احساس سیری بعد از خوردن غذای بسیار کم 

کاهش وزن بدون دلیل

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:

افراد دارای هر یک از علائم ذکر شده در بالا ، در صورت لزوم باید به پزشک مراجعه کنند.

به خاطر داشته باشید که مواردی غیر از سرطان نیز باعث این علائم می شود. به عنوان مثال ، یک عفونت می تواند منجر به تورم غدد لنفاوی شود.

از آنجا که آزمایش غربالگری سرطان طحال وجود ندارد و بیماری بدون علائم ممکن است ایجاد شود ، همیشه عاقلانه است که پزشک علائم مربوط به آن را بررسی کند.

 

راههای تشخیص سرطان طحال :

پزشکان از ابزارهای مختلفی برای تشخیص سرطان طحال استفاده می کنند. مستقیم ترین و قطعی ترین روش ، برداشتن و آزمایش نمونه ای از بافت طحال است. این همچنین تهاجمی ترین روش است و پزشکان ابتدا ترجیح می دهند از روش های دیگر استفاده کنند.

 

گزینه های دیگر شامل:

گرفتن تاریخچه پزشکی

توموگرافی

درخواست آرمایش خون

تنظیم آنالیز مغز استخوان

پزشکان به دنبال سرنخ هایی برای کمک به آنها در تشخیص و احتمالاً درمان سرطان طحال در هنگام صحبت با فرد در مورد:

سابقه هپاتیت مزمن C یا B

تاریخچه بیماریهای خود ایمنی

استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

 

درمان سرطان طحال, عوارض بزرگ شدن طحال

شیمی درمانی ممکن است برای درمان سرطان طحال استفاده شود

 

راههای درمان سرطان طحال:

شیمی درمانی ممکن است برای درمان سرطان طحال استفاده شود.

درمانهای متداول سرطان طحال شامل موارد زیر است:

جراحی به نام اسپلنکتومی که بخشی یا کل طحال را خارج می کنند.

پرتو درمانی

شیمی درمانی

از نظر تاریخی ، اسپلنکتومی اغلب اولین درمانی بود که مورد استفاده قرار می گرفت و مطالعات نشان داده است که بیشتر افرادی که این عمل جراحی را انجام داده اند به مدت 5 سال به درمان بیشتری احتیاج ندارند.

 

با این حال ، درمان با آنتی بادی ساخته شده توسط انسان به نام ریتوکسیماب نشان داده شده است که تقریباً به اندازه عمل جراحی در کاهش علائم در افراد مبتلا به سرطان طحال مؤثر است. همچنین ، استفاده از آن راحت تر از جراحی است.

 

افراد بدون علائم لزوماً نیاز به معالجه درمانی ندارند ، اما از آنها خواسته می شود هر 6 ماه یکبار برای آزمایش خون و ارزیابی پزشک خود مراجعه کنند. 

 

جلوگیری از سرطان طحال :

پزشکان عفونتهای مزمن هپاتیت C را به سرطان طحال و سایر اشکال لنفوم غیر هوچکین مرتبط کرده اند. بنابراین ، اقدام برای جلوگیری از هپاتیت C می تواند به افراد در کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند.

 

هپاتیت C در خون انجام می شود ، بنابراین ضروری است:

هنگام تاتو یا سوراخ کردن احتیاط کنید و مطمئن باشید که تجهیزات ضدعفونی شده اند.

در صورت داشتن رابطه جنسی با شخصی که آزمایش هپاتیت C و سایر بیماریهای مقاربتی نشده است ، از کاندوم استفاده کنید .

روشهای ایمنی را برای استفاده و دفع سوزنها را در یک مرکز بهداشتی و درمانی استفاده کنید.

هرگز سوزن را به اشتراک نگذارید.

عفونت با HIV و HTLV-1 همچنین ممکن است خطر ابتلا به لنفوم غیر هوچکین و سرطان طحال را افزایش دهد. پیروی از دستورالعمل های جنسی ایمن و اقدامات پیشگیرانه ای که علیه هپاتیت C استفاده می شود ، می تواند در برابر حمل این ویروس ها موثر باشد

 

خوردن غذاهای پرچرب و در نتیجه افزایش وزن بیش از حد ، هر دو با خطر بیشتر ابتلا به لنفوم غیر هوچکین مرتبط هستند.

 

اتخاذ یک رژیم غذایی سالم ، کم چرب و حفظ وزن مناسب از اقدامات مثبت مراقبت از خود می باشد که می تواند خطر ابتلا به بیماریهای جدی و مزمن دیگر را نیز کاهش دهد.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


موضوعات مرتبط: آموزش , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نحوه صحیح پوشیدن ماسک صورت N95
چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 ساعت 21:2 | بازدید : 109 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )
 
دستورالعمل استفاده از ماسک n95, ماسک صورت N95

پوشیدن ماسک صورت N95

اگر در منطقه ای هستید که هوای آلوده ای دارد ، یا اگر یک بیماری عفونی به وجود آمده است ، پوشیدن ماسک صورت N95 راهی عالی برای محافظت از ریه ها و سلامت کلی شما است.

 

ماسک N95 ساخته شده است برای فیلتر کردن ذرات خطرناک ، روشی سبک و نسبتاً ارزان برای تنفس هوای پاک و پیشگیری از بیماریها است.

 

انتخاب ماسک مناسب :

برای فیلتر کردن ذرات موجود در هوا ، ماسک صورت N95 را انتخاب کنید. ماسک های صورت N95 برای محافظت از ریه های شما از ذرات موجود در هوا گزینه ای عالی است که می تواند بخارهای فلزات (مانند موارد ایجاد شده در جوشکاری) ، مواد معدنی ، گرد و غبار یا ذرات بیولوژیکی مانند ویروس ها باشد. شما می توانید از ماسک های N95 در هنگام وقوع شیوع آنفولانزا ، کرونا یا اگر آلاینده ها یا آتش سوزی باعث شده کیفیت هوا ضعیف شود استفاده کنید. این ماسک ها از جنس فوم ساختاری و سبک ساخته شده و بر روی بینی و دهان شما مناسب هستند. 

 

دستورالعمل استفاده از ماسک n95, ماسک صورت N95

روش صحیح پوشیدن ماسک N95

 

 نسخه های خاص ساخته شده نیز برای افراد مشاغل صنعتی در دسترس هستند و ماسک های جراحی N95 برای جراحان حرفه ای در دسترس هستند.

 عدد 95 به درصد ذراتی که ماسک می تواند فیلتر کند اشاره دارد. ماسک N95 می تواند 95٪  از گرد و غبار و ذرات را فیلتر کند.

 در صورت وجود ذرات معلق نفتی و روغنی در هوا از ماسك N95 استفاده نشود ، زيرا روغن به فيلتر آسیب وارد مي كند. "N" در واقع مخفف عبارت "Not resistant to oil" به معنی در برابر روغن مقاوم نیست .

 

دستورالعمل استفاده از ماسک n95, ماسک صورت N95

دستورالعمل استفاده از ماسک n95

 

اگر در معرض جو روغنی قرار دارید از ماسک R یا P استفاده کنید. در مواردی که در معرض روغنهای معدنی ، حیوانی ، گیاهی یا مصنوعی قرار دارید ، به دنبال ماسک مشخص شده R یا P باشید. "R" مخفف "مقاوم در برابر روغن" است ، به این معنی که شما را برای مدت زمان مشخص شده روی بسته بندی ، از بخارات روغن محافظت می کند. "P" مخفف "ضد روغنی یا بسیار مقاوم" است. 

 این ماسک ها همچنین با طبقه بندی اعداد مانند P100 و R 95 همراه هستند. این تعداد درصد ذره ای است که فیلتر می کنند.

 اگر در معرض گازها یا بخارهایی هستید که بیشتر از حد مجاز این ماسک ها هستند ، به دنبال دستگاه تنفسی باشید که از قوطی های مخصوص یا کارتریج های مخصوص استفاده می کند تا هوا به طور موثرتری فیلتر شود.

 

اندازه مناسب ماسک را انتخاب کنید : بسته به نوع ماسک N95 خاصی که انتخاب می کنید ، اندازه های موجود از کوچک تا متوسط ​​و بزرگ متغیر است. اطمینان حاصل کنید که ماسک احساس راحتی دارید.

 

در صورت بروز بیماری تنفسی یا قلبی با پزشک خود مشورت کنید. ماسک صورت N95 می تواند تنفس را دشوارتر کند ، به خصوص اگر شما یک بیماری مزمن قلبی یا تنفسی دارید. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید چه اقدامات احتیاطی دیگری را می توانید انجام دهید. شاید بتوانید از مدلی با دریچه های بازدم استفاده کنید ، که می تواند تنفس را راحت کند و حرارت را در ماسک کاهش دهد ، اگرچه در صورت نیاز به حفظ محیطی استریل مانند اتاق عمل ، نباید از این نسخه ها استفاده کنید. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید: 

مشکلات تنفسی

آمفیزم

بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)

آسم

مشکلات قلبی - ریوی

 

دستورالعمل استفاده از ماسک n95, ماسک صورت N95

ماسک صورت فیلتردار N95

 

قبل از قرار دادن ماسک ، دستان خود را به خوبی بشویید. از صابون و آب استفاده کنید و دستان خود را به خوبی خشک کنید تا ماسک مرطوب نشود. این کار باعث می شود تا پیش از قرار دادن ماسک ، به طور تصادفی آلوده نشوید. 

 

ماسک را با یک دست نگه دارید و آن را روی دهان و بینی خود قرار دهید. ماسک را طوری قرار دهید که بالای ماسک بر روی پل بینی قرار گیرد و پایین باید درست زیر چانه شما باشد. 

سعی کنید فقط قسمت بیرونی و لبه های ماسک را لمس کنید.

 

دستورالعمل استفاده از ماسک n95, ماسک صورت N95

 روش صحیح استفاده از ماسک N95

 

بند های پایین و بالا را روی سر خود بکشید. اگر ماسک شما دو بند دارد ، قسمت پایین آن را بالای سر خود بکشید و آن را دور گردن خود ، درست زیر گوش خود ، محکم کنید. در ادامه ماسک را با دست دیگر محکم نگه دارید. سپس بند بالا را به سمت بالا بکشید و آن را بالای گوش خود قرار دهید.

 

دستورالعمل استفاده از ماسک n95, ماسک صورت N95

نحوه صحیح استفاده از ماسک صورت N95

 

قطعه بینی را در اطراف پل بینی خود قالب بزنید. با نوک انگشتان خود هر طرف گیره فلزی بالای ماسک خود را تنظیم کنید. انگشتان خود را در دو طرف نوار بکشید ، آن را در امتداد پل بینی خود بکشید.   

 

دستورالعمل استفاده از ماسک n95, ماسک صورت N95

نحوه صحیح پوشیدن ماسک صورت N95

 

به دنبال راه حل های جایگزین برای کودکان باشید. ماسک های N95 برای کودکان طراحی نشده اند و به درستی روی صورت آنها قرار نمی گیرند. در عوض ، اگر کیفیت هوا ضعیف است ، کودکان را تا حد ممکن در خانه نگه دارید. در مورد شیوع آنفولانزا ، کرونا و... اقدامات احتیاطی اضافی انجام دهید ، مانند اینکه بچه ها قبل از غذا و بعد از عطسه یا سرفه ، دست خود را بشویند. همچنین می توانید از ماسک هایی که مخصوص کودکان ساخته شده است استفاده کنید ، اگرچه آنها از نوع N95 نیستند.

از ماسک N95 در بچه های کمتر از 17-18 سال استفاده نکنید.

 

دستورالعمل استفاده از ماسک n95, ماسک صورت N95

ماسک صورت N95

 

بررسی ماسک:

از طریق ماسک نفس بکشید و آزمایش کنید. هر دو دست را در برابر ماسک قرار دهید و نفس بکشید تا مطمئن شوید که ماسک در صورت شما درست قرار گرفته است. اگر احساس نشت هوا از ناحیه بینی دارید ، گیره بینی را مجدداً قالب بزنید. اگر از لبه های ماسک آمده است ، بندها را در طرفین سر خود تنظیم کنید.  

 

با کشیدن بندهای بالای سر خود ، ماسک خود را بردارید. بدون دست زدن به قسمت جلوی ماسک ، بند پایین را بالای سر خود بکشید ، سپس بند بالایی را به سمت بالا بکشید.  

می توانید ماسک را دور ریخته و یا آن را در یک ظرف تمیز و بسته نگه دارید.

از لمس کردن خود ماسک خودداری کنید ، زیرا ممکن است آلوده باشد.

 

دستورالعمل استفاده از ماسک n95, ماسک صورت N95

روش صحیح پوشیدن ماسک N95

 

اگر از ماسک در محیط پزشکی استفاده کردید ، ماسک خود را دور بیندازید. اگر از ماسک خود تماس با بیمار یا به عنوان راهی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری در شیوع بیماری استفاده کرده اید ، قسمت بیرونی ماسک شما احتمالاً آلوده شده است. دفع آن به درستی تضمین می کند که با ذرات آلوده در تماس نخواهید بود. با استفاده از بندها ، ماسک را با دقت نگه دارید و آن را درون سطل زباله بیندازید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


موضوعات مرتبط: آموزش , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


هانتا ویروس چیست؟ علایم و درمان هانتا ویروس
چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 ساعت 21:0 | بازدید : 113 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )

 

علایم هانتا ویروس, نشانه های هانتا ویروس

سندرم ریوی Hantavirus یک عفونت ویروسی نادر اما کشنده است

هانتا ویروس یک خانواده ویروس است که به طور عمده توسط جوندگان گسترش می یابد و می تواند باعث بیماریهای مختلف در مردم در سراسر جهان شود. عفونت با هر گونه ویروس هانتی می تواند باعث ایجاد بیماری هانتاویروس در افراد شود.

 

هانتا ویروس در قاره آمریکا به عنوان ویروس "دنیای جدید" شناخته می شود و ممکن است باعث سندرم ریوی هانتی ویروس (HPS) شود. ویروس های دیگر هانتا ویروس ، بیشتر در اروپا و آسیا یافت می شوند و ممکن است باعث سندرم کلیه هانتا ویروس (HFRS) شوند .

 

هر نوع سروتیپ هانتا ویروس دارای یک گونه میزبان جوندگان خاص است و از طریق ویروس هواسازی شده که در ادرار ، مدفوع و بزاق ریخته می شود و توسط نیش میزبان آلوده در افراد پخش می شود. مهمترین هانتی ویروس در ایالات متحده که می تواند باعث HPS شود ویروس Sin Nombre است که توسط موش گوزن ها پخش شده است.

 

سندرم ریوی هانتا ویروس :

سندرم ریوی (Hantavirus (HPS یک عفونت ویروسی نادر اما کشنده است. توسط موش  پخش می شود. آنها ویروس را در ادرار ، مدفوع و بزاق خود ریخته اند. قطرات ریز با ویروس می توانند وارد هوا شوند. در صورت تنفس هوای آلوده یا تماس با جوندگان یا ادرار یا مدفوع آن ، افراد می توانند به این بیماری مبتلا شوند. 

 

علایم هانتا ویروس, نشانه های هانتا ویروس

راههای انتقال هانتا ویروس

 

علائم و نشانه های هانتا ویروس :

با توجه به تعداد کمی از موارد HPS ، "دوران نهفتگی" مشخص نیست. با این حال ، بر اساس اطلاعات محدود ، به نظر می رسد که علائم ممکن است بین 1 تا 8 هفته پس از قرار گرفتن در معرض ادرار تازه ، مدفوع یا بزاق جونده های آلوده ایجاد شود.

 

علائم اولیه :

علائم اولیه هانتا ویروس شامل خستگی ، تب و دردهای عضلانی است ، به خصوص در قسمتهای بزرگ عضلانی مانند ران ، باسن ، پشت و بعضی اوقات شانه ها این علائم جهانی است.

همچنین ممکن است سردرد ، سرگیجه ، لرز و مشکلات شکمی مانند تهوع ، استفراغ ، اسهال و درد شکم وجود داشته باشد. حدود نیمی از بیماران مبتلا به HPS این علائم را تجربه می کنند.

 

علائم دیررس :

چهار تا 10 روز پس از مرحله اولیه بیماری ، علائم دیررس HPS ظاهر می شود. اینها شامل سرفه و تنگی نفس است ، با احساس ، اینکه یک باند محکم در اطراف سینه و یک بالش بر روی صورت قرار دارد که نشانه ریه ها پر از مایع است.

 

آیا بیماری کشنده است؟

بله ، هانتا ویروس می تواند کشنده باشد. این میزان مرگ و میر 38 درصد است.

 

علایم هانتا ویروس, نشانه های هانتا ویروس

علائم اولیه هانتا ویروس شامل خستگی ، تب و دردهای عضلانی است

 

تشخیص هانتا ویروس : 

تشخیص هانتا ویروس در فردی که فقط چند روز به آن مبتلا شده است دشوار است ، زیرا علائم اولیه مانند تب ، درد عضلات و خستگی به راحتی با آنفولانزا اشتباه می شوند. اما اگر فرد دچار تب و خستگی شود و سابقه مواجهه احتمالی  با جوندگان روستایی را داشته باشد ، همراه با تنگی نفس ، احتمال هانتا ویروس داده می شود. اگر فرد این علائم را تجربه کرده است ، باید سریعاً به پزشک مراجعه کند و اطلاع دهد که در معرض جوندگان قرار داشته اند.

 

درمان هانتا ویروس :

هیچ درمان یا واکسن خاصی برای عفونت هانتاویروس وجود ندارد. با این حال ، ما می دانیم که اگر افراد آلوده زود تشخیص داده شوند و مراقبت های پزشکی را در یک بخش مراقبت های ویژه دریافت کنند ، ممکن است بهبودی انجام شود. برای کمک به بیماران در مشکل شدید تنفسی در بخش مراقبت های ویژه ، بیماران لوله گذاری شده و تحت درمان با اكسيژن قرار می گیرند.

هرچه زودتر بیمار تحت مراقبت فوری قرار گیرد ، بهتر می شود. اگر بیمار دچار پریشانی کامل شود ، کمتر احتمال دارد درمان مؤثر شود.

 

بنابراین ، اگر در اطراف جوندگان بوده اید و علائم تب ، درد شدید عضلات و تنگی نفس شدید دارید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. حتماً به پزشک خود بگویید که در اطراف جوندگان بوده اید - این امر به پزشک شما هشدار می دهد که از نزدیک به دنبال بیماری جوندگان مانند HPS باشد.

 

علایم هانتا ویروس, نشانه های هانتا ویروس

هیچ درمان یا واکسن خاصی برای عفونت هانتاویروس وجود ندارد

 

راههای پیشگیری از هانتا ویروس : 

تماس با جوندگان در خانه ، محل کار و... را از بین ببرید یا به حداقل برسانید. اگر جوندگان دریابند که مکان شما مکان مناسبی برای حضور آنها نیست ، احتمالاً کمتر با آنها در تماس خواهید بود. سوراخ ها و شکاف ها را در خانه یا گاراژ خود ببندید. تله هایی را در داخل و اطراف خانه خود قرار دهید تا آلودگی جوندگان کاهش یابد.  

 

نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که بسیاری از افراد که به هانتا ویروس مبتلا شده اند ، این بیماری را پس از تماس مکرر با جوندگان و یا قطرات آنها (ادرار،مدفوع و بزاق) در اطراف خانه یا محل کار ایجاد کردند. از طرف دیگر ، بسیاری از بیماران که مریض شده اند گزارش دادند که به هیچ وجه جوندگان یا قطراتی از جوندگان را ندیده اند. بنابراین ، اگر در محلی زندگی می کنید که از جوندگان حامل زندگی می کنند ، سعی کنید خانه ، محل کار و ... خود را تمیز نگه دارید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 


موضوعات مرتبط: آموزش , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


کرونا در کمین بیماران با فشارخون بالاست
چهار شنبه 3 ارديبهشت 1399 ساعت 20:59 | بازدید : 105 | نویسنده : آراز شیوا | ( نظرات )
 
پیشگیری و درمان کرونا ویروس ،, ویروس کرونا و فشار خون

فشار خون بالا و Covid-19

کسانی که فشار خون بالایی دارند ، خطر بیشتری برای ابتلا به Covid-19 دارند. در اینجا آنچه باید برای محافظت از خود بدانید وجود دارد.

 

از آنجا که ویروس کرونا همه کره زمین را فرا گرفته، افرادی که فشار خون بالا دارند از جمله افرادی هستند که در صورت انقباض Covid-19 ، در معرض خطر عوارض شدیدتری قرار دارند.

اگر به بیماری ویروسی مبتلا شوید که به ریه های شما آسیب برساند ، به قلبی نیاز دارید که بتواند با نحوه پاسخ بدن شما به ویروس کار کند.

 

اما ویروس کرونا به دلیل ضعف سلامت قلب ، باعث ایجاد واکنش سیستمیك در بدن بیمار می شود كه از قبل خطر دارد.. این بدان معنی است که ویروس می تواند به سیستم های مختلف اندام حمله کند.

فشار خون بالا شایع ترین نوع بیماری قلبی است و براساس CDC ، تقریبا نیمی از بزرگسالان را مبتلا می کند و از آنجا که با بالا رفتن سن فشار خون افراد بالا می رود، این بدان معناست که بسیاری از همان افراد با فشار خون بالا در حال حاضر با جمعیت سالخورده همپوشانی دارند ، که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به Covid-19 هستند.

 

علائم هشدار را بشناسید و بدانید که چگونه فشار خون خود را اندازه بگیرید:

در یک سطح اساسی آناتومیک ، فشار خون بالا هنگامی اتفاق می افتد که اختلال در رگ های خونی وجود داشته باشد که می تواند نحوه انتقال اکسیژن به سلول ها را مختل کند.

براساس بررسی بیماران در ووهان ، چین که در ژانویه در لنست منتشر شد ، داشتن سطح اکسیژن خون پایین در بین بیماران بستری با Covid-19 متداول است .

 

فشار خون بالا فقط یک عدد نیست ، بلکه یک سمبل است. این به ما می گوید رگهای شما در تمام بدن آنطور که باید کار نمی کنند.فشار خون بالا ممکن است با علائم قابل ملاحظه ای همراه نباشد ، بنابراین بهترین راه برای شناسایی آن ، صرفاً گرفتن فشارخون است.

 

پیشگیری و درمان کرونا ویروس ،, ویروس کرونا و فشار خون

نحوه گرفتن صحیح فشارخون

 

برای انجام این کار ، ابتدا مطمئن شوید که یک دستگاه فشار خون دارید. فناوری امروز به اندازه كافی دقیق است كه با استفاده از یك مچ بند دیجیتال می توانید فشار خون خود را اندازه بگیرید.

 

در مرحله بعد ، حداقل پنج دقیقه روی یک صندلی محکم استراحت کنید ، مطمئن شوید که با پشتتان صاف است. ساعد خود را روی یک سطح صاف مانند یک میز نگه دارید و کاف فشارسنج را مستقیماً در بالای خم آرنج خود ببندید.

همانطور که به مرور زمان فشار خون را کنترل می کنید ، حتماً هر روز قرائت را همزمان انجام دهید.

 

یک شیوه زندگی سالم را حفظ کرده و از داروهای خود استفاده کنید :

در طول همه گیری ویروس کرونا ، مبتلایان به فشارخون بالا می توانند رهنمودهای زیر را دنبال کند:

- حفظ فاصله اجتماعی ، شستن مکرر دستها و جلوگیری از تماس با چهره فرد.

- مهم است که سعی کنید تا حد ممکن استراحت کنید و آرام باشید ، زیرا معمولاً استرس باعث افزایش فشارخون می شود.

 

اگرچه فشار خون بالا یک بیماری ژنتیکی است ، اما محرکهای خارجی آن سبک زندگی ، رژیم غذایی و ورزش است.

اگر با خواندن فشار خون غیر منتظره ای روبرو هستند ، باید تمرینات آرامشی را امتحان کنند ، یا دراز بکشند و به موسیقی گوش دهند. سپس آنها باید فشار خون خود را دوباره بگیرند و احتمالاً کاهش فشارخون را مشاهده می کنند.

انجمن قلب آمریكا می گوید برخلاف برخی شایعات اخیر ، پزشكان هنوز هم توصیه می كنند داروهایی را كه پزشك شما برای فشار خون تجویز كرده است ، از جمله مهار كننده های ACE و ARB را استفاده كنید.

داروها را قطع نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


موضوعات مرتبط: آموزش , پزشکی , ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نویسندگان
نظر سنجی

آیا مطالب وبلاگ مورد پسند و استفاده شما قرار گرفته است ؟

خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شوددیگر موارد
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
تبادل لینک هوشمند

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان آز وب,تکنولوژی,پزشکی,شعر,اخبار و آدرس azweb.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 650
:: کل نظرات : 3

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 15

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 65
:: باردید دیروز : 523
:: بازدید هفته : 588
:: بازدید ماه : 6833
:: بازدید سال : 43843
:: بازدید کلی : 138683